Páľte sviečky ako profík! Tu sú tie najzásadnejšie triky

Vyťažte z každej sviečky maximum! Naučte sa ako páliť sviečky správne a vyhnite sa častým chybám vďaka jednoduchým pravidlám.

Páľte sviečky ako profík! Tu sú tie najzásadnejšie triky

Pálite sviečky správne? Asi si teraz hovoríte, veď čo je na tom ťažké, však? Škrtnete zápalkou a je hotovo! To je síce pravda, nie je to žiadna kvantová fyzika, ale aby ste dosiahli naozaj dokonalý zážitok a nevyhadzovali sviečku napoly plnú, je dobré poznať niekoľko zásad! A aké sú to? Nebojte, naučíme vás ich!

Nalejme si čistého vína. Ako sme už povedali, pálenie sviečok nie je žiadna zložitá veda. Aj tak je ale dobré vedieť, ako predĺžiť životnosť sviečky, dostať z nej maximum a vyhnúť sa začúdenej miestnosti no nie?

Správne umiestnenie je kľúčové

Prvým krokom k perfektnému horeniu je výber vhodného miesta na sviečku. Hoci sa sviečky môžu vynímať krásne na dekoratívnych svietnikoch či vianočných vencoch, je dôležité, aby stáli na rovnom povrchu. Nerovnosti spôsobujú nerovnomerné tavenie vosku, čo vedie k vzniku nechcených tunelov. Navyše, ak sviečku umiestnite do prievanu, plameň môže začať nepravidelne horieť a pohár čierniť – alebo dokonca aj múry!

Tip: Vyhnite sa prievanu a uistite sa, že sviečka stojí na pevnom povrchu. To je kľúčom k tomu, aby sa vosk rovnomerne rozpúšťal a vy ste potom nevyhadzovali sviečku, kde je po stranách toľko vosku, že by vám závidel aj výrobca voskových figurín.

Zastrihovanie knôtu – váš nový rituál

Najjednoduchšie pravidlo pre všetky typy vonných sviečok znie: pred každým zapálením zastrihnite knôt. Tento jednoduchý úkon zaručí čistejší a stabilnejší plameň, zabraňuje nadmernému dymeniu a tvorbe sadzí na skle. Ideálna dĺžka knôtu je 3–5 mm. Stačí použiť nožnice alebo špeciálne klieštiky na knôt. Nezabudnite odstrániť obhorené zvyšky a narovnať knôt, aby plameň horel rovno.

A ako to je, keď má sviečka drevený knôt? Tento typ knôtu, ktorý majú napríklad sviečky WoodWick, obvykle nie je nutné zastrihávať. Pokiaľ je ale dlhšia ako 6 mm alebo plameň presahuje 38 mm, prípadne sviečka dymí, je čas na úpravu. Najprv starostlivo uhaste sviečku a nechajte ju úplne vychladnúť. Potom jemne odlomte spálené okraje knôtu pomocou prstov, aby zostal dlhý zhruba spomínaných 6 mm. Pred ďalším zapálením sviečky vždy odstráňte všetky uvoľnené zvyšky knôtu.

Vytvorte voskové jazierko, nie tunel!

Keď sviečku zapálite, nechajte ju horieť tak dlho, kým sa vrchná vrstva vosku nerozpustí až ku krajom pohára. Tým sa vytvorí rovnomerné jazierko, ktoré zaistí, že sviečka bude horieť rovnomerne, a tým zabránite jej „tunelovaniu“. Pokiaľ ju zhasnete príliš skoro, vznikne tunel, čo spôsobí, že sviečka sa už nebude rovnomerne taviť, a to ani pri ďalšom zapálení!

U niektorých sviečok, ako napríklad Yankee Candle, je navyše výhodou, že majú viac knôtov, čo napomáha rovnomernému horeniu a minimalizuje riziko vzniku tunelov. Týmto spôsobom sa vosk taví rýchlejšie a efektívnejšie, čo prispieva k dlhšej a stabilnejšej dobe horenia.

Už sa vám niekedy stalo, že vznikol tunel pri sviečke? Pomôže jednoduchý trik: zabaľte hornú časť sviečky do alobalu, nechajte malý otvor nad plameňom a zapáľte ju. Teplo alobalu pomôže rozpustiť vosk aj po stranách a sviečka sa vráti k rovnomernému horeniu.

Zhasínanie sviečky bez neporiadku

Sviečku by ste nikdy nemali jednoducho sfúknuť. Tým riskujete, že rozfúkate zvyšky knôtu do rozpusteného vosku. Namiesto toho použite zhášadlo na sviečky alebo viečko, pokiaľ je súčasťou balenia a nie je z plastu. Zhasínanie sviečky týmto spôsobom zaistí čistý vosk bez nežiaducich zvyškov.

Pokiaľ je súčasťou balenia sviečky aj viečko, používate ho nielen na zhasenie ale aj na zakrytie sviečky, keď nehorí. Vďaka tomu zabránite, aby sa do vosku dostal prach alebo iné nečistoty.

Ako naložiť so zvyškom vosku?

Aj keď budete dbať na správnu starostlivosť, nakoniec príde chvíľa, kedy sviečka dohorí a zostane po nej trochu vosku na dne. Nebojte je to normálne! Sviečku nikdy nenechávajte dohorieť až na úplné dno. Mohlo by sa stať, že by nádoba praskla prípadne aj plocha, na ktorej sviečka stojí, a to za dlhší plameň na pár minút naozaj nestojí.

Zvyšok vosku však môžete ľahko odstrániť a sviečku zrecyklovať. Jedným zo spôsobov je zaliať pohár horúcou vodou, počkať, až vosk vypláva na povrch a stuhne, a potom ho vybrať. Druhou možnosťou je dať sviečku na pár hodín do mrazničky – vosk potom ľahko vylúpnete – tu pozor, pokiaľ je nádoba na sviečku sklenená, nech na ňu nezabudnete a ona vám v mrazničke nepraskne!

Tip: Poháre môžete znovu použiť ako dekoratívne nádoby alebo kvetináče.

Atmosféra bez plameňov

Pokiaľ milujete vône sviečok, ale hľadáte bezpečnejšiu a pohodlnejšiu alternatívu, o ktorú sa netreba starať, vyskúšajte kúzlo vonných difuzérov. Tieto elegantné bytové vône šíria esenciálne oleje do vzduchu, čím vytvárajú príjemnú a relaxačnú atmosféru bez rizika otvoreného ohňa. Difúzery sa dajú zohnať v rôznych štýloch a veľkostiach, ľahko sa zmestia do akéhokoľvek interiéru a dodajú mu šmrnc.

Teraz už ste na jesennú/zimnú sezónu úplne pripravení. Má to len jeden háčik – zostáva vyriešiť ako vôňu zaobstarať!