Stres je bežnou súčasťou nášho každodenného života, ale jeho negatívne dopady môžu ovplyvniť nielen naše duševné zdravie, ale aj fyzický vzhľad, vrátane stavu našich vlasov. A čo všetko sa môže stať a ako je možné minimalizovať dopady stresu na vlasy? To všetko si prezradíme v tomto článku.
Vlasy X stres
Keď sa povie stres, väčšina z nás si predstaví napätie a úzkosť. Ale vedeli ste, že naše vlasy sú jedným z prvých, kto na túto záťaž reaguje? Stres môže mať devastujúci vplyv na množstvo vecí vrátane našej hrivy. A aké konkrétne problémy môžu nastať?
-
Vypadávanie vlasov
Keď zažívame vysokú úroveň stresu, naše telo môže reagovať tým, že presunie viac vlasových folikulov do fázy pokoja (telogén). Po niekoľkých mesiacoch tieto vlasy začnú vypadávať, čo je často spôsobené fyzickým alebo emocionálnym stresom.
-
Alopécia
Silný stres môže spustiť aj autoimunitnú reakciu, pri ktorej imunitný systém napáda vlasové folikuly, čo vedie k vypadávaniu vlasov vo forme malých okrúhlych plešatých miest.
-
Trichotillomania
Niektorí ľudia reagujú na stres tým, že si vytrhávajú sami vlasy. Tento nutkavý problém je známy ako trichotillomania a môže viesť k viditeľnému stenčeniu vlasov alebo plešatým miestam.
-
Zhoršená kvalita vlasov
Chronický stres môže ovplyvniť kvalitu vlasov, čo vedie k ich lámavosti, suchosti a strate lesku. Stres môže tiež spomaliť rast vlasov, čo znamená, že vlasy sa môžu zdať menej husté.
Ako znížiť vplyv stresu na vlasy?
Veľa ľudí by asi povedalo „prestaň sa stresovať“, čo však všetci vieme, nie je také ľahké aplikovať do každodenného života. Našťastie existuje množstvo pomôcok, ktoré preukázateľne na stres fungujú.
-
Pravidelné cvičenie
Fyzická aktivita je vynikajúcim spôsobom, ako znížiť stres. Cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a môžu pomôcť regulovať hladinu stresu. Pokiaľ máte náročný tréning, verte mi tú chvíľu na všetky starosti zabudnete. Cvičenie sa vám navyše okrem psychickej pohody môže odvďačiť lepšou postavou.
-
Relaxácia
Praktizovanie relaxačných techník, ako je joga, meditácia alebo hlboké dýchanie, môže pomôcť znížiť hladinu stresu a zlepšiť celkové duševné zdravie. Pokiaľ ale nie ste fanúšikovia meditovania a podobných techník, stavte na čas pre seba. Stačí si len napustiť bublinkový kúpeľ, zapáliť relaxačnú sviečku, dať výživnú kúru na vlasy a len relaxovať.
-
Výživa
Strava bohatá na vitamíny a minerály, najmä vitamíny skupiny B, železo, zinok a omega-3 mastné kyseliny, môže podporiť zdravie vlasov. Pokiaľ vaša strava nie je tak pestrá alebo len chcete silu vitamínov podporiť, stavte na doplnky stravy určené priamo pre vlasy.
-
Dostatok spánku
Kvalitný spánok je nevyhnutný na regeneráciu tela a zvládanie stresu. Snažte sa spať aspoň 7-8 hodín denne a skutočne kvalitne. Ako to môžeme ovplyvniť? Namiesto pozerania na telefón pred spaním si vezmite do ruky knižku, uvarte si relaxačný čaj na dobrý spánok a môžete ísť pod perinku. Pokiaľ si chcete spánok naozaj užiť v príjemne voňavých perinách, siahnite po parfémoch na pranie, ktoré jemne a príjemne bielizeň prevonia. Ak ale ani voňavé periny vám nepomôžu sa uvoľniť a vyspať sa sladko, siahnite po doplnkoch stravy WeCare About Your Sleep. Tie upokoja myseľ a zaistia kvalitný a ničím nerušený spánok.
-
Starostlivosť o vlasy
Používajte jemné šampóny a kondicionéry a vyhýbajte sa nadmernému používaniu tepelných nástrojov. Vaše vlasy potrebujú šetrnú starostlivosť, aby sa zotavili a zostali zdravé aj v náročných obdobiach. Pokiaľ sa ale tepelné nástroje chystáte použiť, nezabudnite na ne vždy aplikovať tepelnú ochranu. Vyberte si produkty, ktoré neobsahujú agresívne chemikálie a sulfáty, aby vlasy neboli zbytočne vysušené a oslabené.
Pravidelná starostlivosť o vlasy zahŕňa aj hydratáciu a výživu pomocou masiek a olejov. Raz týždenne si doprajte hlboko hydratačnú masku, ktorá vaše vlasy posilní a dodá im lesk. A na končeky vlasov zvoľte olejček na vlasy, ktorý môže byť skvelým doplnkom a zároveň posledným krokom vašej rutiny.
Dajte unaveným vlasom bez života raz a navždy zbohom a začnite si užívať bujnú hrivu za akejkoľvek situácie.